اطلاعات مرتبطی وجود ندارد
بازگشت به صفحه قبل

كاوش در تايلند

منطقه مركزي
دشت حاصلخيزي كه از رودخانه پائوفرايا سيراب مي شود ،ظرفيت هاي ويژه اي به منطقه مركزي تايلند بخشيده است .جايي كه كشاورزي باشبكه اي از رودخانه ها و كانال ها،سبك خاصي از زندگي مردم اين ناحيه را تشكيل مي دهد.اين جا زندگي با آب معنايي ويژه يافته و يا به عبارتي با آن آميخته شده است ،پايتخت تايلند ، يعني بانكوك وهمچنين آيوتايا پايتخت باستاني اين كشورنيزازاين منطقه آبخيز،بهره ها برده است .پل افسانه اي برروي رودخانه كواي در كانچانبوري Kanchanaburi و بسياري از جاذبه هاي شناخته شده مانند شهر باستاني درساموت پراكان Samut Prakan درمنطقه مركزي واقع شده است .اين منطقه از كشورسابقه و ميراث نياكان اين سرزمين را به يادگار گذاشته است .منطقه اي سرشار ازمعابد باستاني ، ميدان هاي جنگ و خرابه و بازارهاي شناور و مشهورتايلند را در دامنوئن ساداك Damnoen Saduak و آمفاوا Amphawa مي توانيد بياييد كه گردشگران زيادي رااز سراسر جهان به اين منطقه مي كشاند
ساحل شرقي
ساحل شرقي تايلند با 400 كيلومتر از نوارساحلي از بوري چون Chon Buri به ترات Trat گسترش يافته است كه يكي از بهترين سواحل آسيا را پيش رو مي گذارد .پاتايا ، با محدوده زيادي از استراحتگاه ها ، هتل ها و مهمانخانه ها ، مركز آن است .براي كساني كه به دنبال يك تجربه آرامش بخش مي گردند ، به سمت مناطق پاييني ساحل شرقي يعني رايونگ و يا كوسامت و يا جزاير دوست داشتني پارك ملي كوچانگ و كوكوت در استان ترات در نزديكي مرز كامبوج سفر كنند .دسترسي به تمامي اين مناطق از شهر بانكوك به راحتي امكان پذير است .بنابراين ،اين جا را به يك منطقه محبوب در ميان گردشگران داخلي و خارجي تبديل كرده است .اين منطقه همچنين به سبب باغ هاي ميوه و مزارعش شهرت دارد .
شمال
شمال تايلند به سبب تاريخ طولاني خود و فرهنگ سنتي وغني پادشاهي لانا در چيانگ ماي و مركز آن شهرت دارد . شمال همچنين داراي طبيعت منحصر به فرد سرشار از جنگل ،رودخانه ها ، آبشارهاي خروشان و رشته كوه هاي ديدني است كه با رطوبت خاص خود تقريبا تمام منطقه را پوشش مي دهد .اين منطقه ، گاهواره نخستين تمدن تايلندي است و بسياري از سايت هاي تاريخي و باستان شناسي را كه از نظر قدمت تاريخي و فرهنگي جالب توجه هستند ،خواهيد يافت . نمونه هاي آن سوخوتاي و سي ساچان آلاي هستند . همچنين اين منطقه خاستگاه زندگي گروه هاي قومي است كه در روستاهاي تپه اي در مناطق كوهستاني چيانگ راي ، مائوهنگ سان و نان مي زيند .اين مناطق براي مسافراني كه به شمال سفر مي كنند جذابيت هاي بزرگي را پيش رو مي گذارد .
شمال شرق
شمال شرق مهد تمدن شناخته مي شود ، اين ناحيه دردل خود آثاري باستاني ازعصر حجر و مفرغ را نهفته داشته است .به ويژه در منطقه بن چيانگ Ban Chiang در استان اودون تاني ، فسيل دايناسور در كالاسيان يافت شده است . كاوشگران چندين پناهگاه سنگي ميراث بزرگ امپراتوري خمر ، ناخن راچاسيما را در ناحيه بوري راما يافته اند . نكته بارز اين منطقه جشنواره هاي پراز رنگي است كه فرهنگ و سنت تايلند را بازتاب مي دهد . اين شهر همچنين داراي خوراك هايي بسيار متمايز و گويش منحصر به فرد است . در سال هاي اخير ، شمال شرقي تايلند به مقصدي براي گردشگران ماجراجو نيز تبديل شده است رودخانه خروشان خونگ Khong علاوه برشمال شرق تايلند ، تحولات مهمي در توسعه گردشگري لائوس و ويتنام نيز بر جاي گذاشته است .
جنوب
چنانچه بخواهيم جنوب تايلند را توصيف كنيم . ناحيه اي است كه از شبه جزيره باريك بين درياي آندامان با صخره هاي آهكي ناهمواره و كله قندي آن شروع مي شود .شكل هاي چشم نواز صخره ها در غرب و خليج تايلند كه تا آب هاي زمردين شرق امتداد مي يابد ، اين جا را به مقصدي پر طرفدار براي مردم جهان تبديل كرده است .اين ناحيه از نظر منابع طبيعي ، بسيار غني است .باروري خاك ، تنوع مردم و فعاليت هاي پرجنب و جوش تجاري جنوب تايلند مثال زدني است . پوكت مركز گردشگري ناحيه جنوب است و ديگر مناطق محبوب عبارتند از ناخن سي تامارات ،فانگ نگا و كرابي نواحي هستند كه استراحتگاه هاي بين المللي و هتل هاي مجلل ساحلي در كنار سواحل شني سفيد و جزاير بي نظير براي اقامت و تفريحات دريايي را بسيار مناسب جلوه مي دهد .براي كساني كه به دريا ، آفتاب ، شن و ماسه عشق مي ورزند ، اين جا به راستي رويايي است .
آب و هوا چه طوره ؟
تايلند تحت تاثير بادهاي موسمي استوايي است و آب وهوا در تايلند به طور كلي در سرتاسر كشور و بسياري از اوقات سال ، گرم و مرطوب است . آب و هوا در تايلند به طور كلي در سه فصل گرم ، سرد ، و باراني دسته بندي مي شود ، در واقع بيشترين اوقات سال در تايلند هوا به نسبت گرم است . آب و هوا درمركز ، شمال ، و شمال شرقي تايلند ( استان محصور در خشكي) از همين سه فصل تاثير مي پذيرد ، در حالي كه جنوب و مناطق ساحلي تايلند گرم و باراني است .بنابريان انتخاب لباس مناسب و برنامه ريزي براي سفر به اين كشور به سادگي امكان پذير است .در استان هاي داخلي تايلند فصل ها به وضوح مشخص است : بين ماه هاي نوامبر و مي (آبان تا ارديبهشت ) آب و هوا عمد تا خشك است وفصل سرد از نوامبر تا فوريه (آبان تا بهمن ) و فصل گرم از مارس تا مي (اواخر اسفند تا آبان ) فرا مي رسد .فصل باراني و موسمي جنوب غربي از ماه مي تا نوامبر ادامه دارد .در اين زمان سينگين ترين بارش هاي باراني را در بسياري از مناطق تايلند مي توان مشاهده نمود .
در جنوب و در نواحي ساحلي تايلند عمدتا با دو فصل روبرو هستيم .فصل باراني و فصل خشك .خوشبختانه براي كساني كه براي تعطيلات ساحلي برنامه ريزي مي كنند .دو نوار ساحلي تايلند در فصل باراني تفاوت هايي با هم دارند .
در نوار ساحلي غربي و درياي آندمان . جايي كه پوكت و كرابي و جزاير في في جاي دارند . فصل موسمي جنوب غربي از آوريل تا اكتبر توفان هاي سهمگيني را ايجاد مي كند . در حالي كه در خليج تايلند و سواحل شرقي مانند سامويي .كوفاننگ و كوتائولاي بيشترين زمان بارندگي بين ماه هاي سپتامبر و دسامبر رخ مي دهد .
فصل سرد ( نوامبر تا فوريه )
هواي مناطق مركزي ، شمالي و شمال شرقي تايلند عمدتا در ماه هاي نوامبر تا فوريه ( آبان تا اواسط اسفند ) سرد و خشك است .اين ماه ها معمولا زمان هاي مناسب براي تور بالي به شمار مي رود .با توجه به اين كه آب و هواي تايلند عمدتا گرم است و فصل سرد در مناطق كوهستاني شمالي جريان دارد ، آب و هواي مكان هايي مانند بانكوك و آيوتا در دو يا سه هفته در اواخر دسامبر و اوايل ژانويه سرد مي شود .
در مناطق جنوبي تايلند دو فصل وجود دارد : فصل باراني و فصل خشك . چندان هواي سردي د راين نواحي تجربه نمي شود ، به خودي خود ، آفتاب باشكوه بدون اين كه غير قابل تحمل باشد عمدتا در اواخر نوامبر تا آوريل يا مي جذابيت زيادي را دراين نواحي ايجاد كرده است .
فصل گرم ( مارس تا ژوثن ) (فروردين تا اوسط خرداد )
هواي تايلند در فروردين تا اواسط خرداد گرم مي شود و دما و ريزش باران در حد عادي است .در مناطق داخلي شامل بانكوك و آيوتايا اين به معناي گرماي زياد و رطوبت بالاست . دما در فصل گرم از فوريه افزايش مي يابد و در ماه آوريل گرما به نهايت خود مي رسد به طوري كه شهروندان در اين زمان مشتاق باراني هستند كه گاه و بيگاه دراواسط آوريل از آسمان مي بارد . اين زمان به طور سنتي كمتر فصل محبوبي براي سفر است .هر چند كه درهمين زمان ، سواحل جنوبي تايلند براي سفر فصل مناسبي است .
فصل باراني (جولاي تا اكتبر )
باران هاي موسمي از ماه جولاي تا اكتبر در جنوب غرب بيشتر مناطق تايلند شروع مي شود و بارندگي سينگين سرتاسر اين سرزمين را فرا مي گيرد .با اين وجود همانند فصل سرد عنوان فصل باراني قدري گمراه كننده است .
زيرا باران هاي اين فصب به عوض اين كه به طور منظم و نم نم ببارد ، به يكباره سيل آسا شروع و در زمان محدود به يكباره متوقف مي شود . اگر شما بتوانيد گرما و رطوبت را تحمل كنيد ، آب و هوا در تايلند عموما در فصل باراني ، آفتابي است . امازماني كه باران ببارد ، بارندگي بسيار سريع خواهد بود .
دو نوار ساحلي تايلند آب و هواي متفاوتي دارد . در زمان باران هاي موسمي در نوار ساحلي غرب تايلند ، فصل باثباتي از نظر بارش مداوم باران مشاهده مي شود كه كسب و كار مقاصد گردشگري اين مناطق را در اين فصل ، تقريبا با تعطيلي روبرو مي كند . توفان هاي نوار سواحل شرقي نيز تقريبا مشابه وضعيت شمال هستند . در اين سواحل هواي آفتابي و باران هاي گه گدار سنگين اتفاق مي افتد .
به طور كلي در اين فصل ، نواحي جنوبي تايلند و سواحل درياي آندمان بيشترين ميزان بارندگي را (2.400 ميلي متر در روز ) تجربه مي كنند .درهمين زمان مركز و نواحي شمالي تايلند روزانه 1.400 ميليمتر بارندگي دارند .
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي آلا پرواز ايرانيان محفوظ مي باشد.