اطلاعات مرتبطی وجود ندارد
بازگشت به صفحه قبل

تاريخ و تمدن غني در خاور دور

نخستين نشانه هاي باستان شناسي كه از سكونت بشر در سرزمين تايلند يافت شده به روستاهاي شمال شرقي بان چيانگ و بان پرست ، جايي كه ابزار آلات و نشانه هاي از برداشت برنج در 4000 سال پيش از ميلاد مسيح است اشاره دارد .
بالغ بر هزاران سال پيش تاكنون ؛ سه گروه از مردمان يعني مون ها ، خمر ها و تايلندي ها از چين به سمت جنوب مهاجرت داشته اند . مون ها در برمه كنوني ساكن شده اند . خمر ها به سرزميني رفته اند كه امروزه ، كامبوج نام دارد و تايلندي ها از 1200 سال پيش تاكنون در سه منطقه شمال ، لانا ، سوخوتاي و فائايو حكمراني داشته اند .
سوخوتاي در سال 1238 استقلال خود را اعلام كرد و به تدريج در اطراف و كنار رودخانه چائوفرايا توسعه يافت . بوديسم از ديرباز مذهب غالب در اين منطقه بوده و در همين دوره بود كه هنرهاي دستي ، موسيقي ، معماري ، نقاشي ، الفبا و ادبيات تايلندي شكوفا شد .
عصر سئخوتاي در سال 1300 رو به افول گذاشت و به تدريج خراج گذار ايالت آيوتايا به عنوان حكمراني پويا درآمد . در سال 1350 آتوتايا به سبب موقعيت راهبردي خود ، يكي از مهمترين كانون هاي حكمراني جهان چه براي آسيايي ها و چه براي اروپايي ها در آن دوران جلوه گر شد .
در مدت 417 سال حكمراني مسلط آتوتايا ؛ فرهنگ غني تايلندي بارور شد و از مرز ها فراتر رفت و به محدوده حكمراني خمرها در كامبوج نفوذ كرد . اين فرهنگ با ديگر جوامع عربي ، هندي ، چيني ، ژاپني و قدرت هاي اروپايي به ويژه پرتغال و هلند نيز تعامل داشت .
ويراني هاي آيوتايا در سال 1767 توسط برمه اي ها براي فرهنگ تايلندي بسيار گران آمد . با اين وجود برمه اي ها نتوانستند اين پادشاهي را اداره كنند و در سال 1769 شاه تاكسين بزرگ توانست شهر تنبوري در كرانه هاي رودخانه چائوفرايا را به عنوان پايتخت اعلام كند و سلسله پادشاهي را در دست بگيرد . در سال 1782 شاه راماي اول نخستين پادشاه سلسله چاكري را اعلام كرد و پايتخت را به نزديكي بانكوك انتقال داد .
پادشاه دوم در سلسله چاكري مونگكوت ( راماي چهارم ) بين سال هاي 1851 تا 1868 حكومت كرد . پسرش راماي پنجم از سال 1869 تا 1910 با ذكاوتي در ديپلماسي خارجي و نوگرايي از خود شان داد ، اجازه نداد تا پادشاهي تايلند زير سلطه ي استعماري غرب كه در آن زمان در كشور هاي همجوار موضوعي رايج و حاكم بود ، قرار بگيرد . تنها در پادشاهي اين دو سلسله بود كه قدرت هاي خارجي فرصت نيافتند تا در حكومت داخلي مداخله كنند . بي مناسبت نيست تا در اين بخش با برخي از مسير هاي تاريخي و باستاني تايلند آشنا مي شويد .
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي آلا پرواز ايرانيان محفوظ مي باشد.