اطلاعات مرتبطی وجود ندارد
بازگشت به صفحه قبل

لامپوري شگفتي هاي تاريخ

استان لامپوري در انتهاي غربي فلات خورات و يكي از چند استاني است كهدر مركز تايلند ، آثار متعدد تاريخي و حتي پپيش از تاريخ در آن كشف شده است . پيش تر در قرون 7 تا 14 قدرت سلطنتي مهمي در جنوب شقي آسيا به شمار ميرفت . كاوش هاي باستان شناسي در لامپوري به طور مشخصي آشكار كرده است كه اين جا موقعيتي راهبردي داشته به طوري كه اين شهر براي 1200 سال مسكوني بوده است . آثار كشف شده از عصر برنز ، تاريخي را برايمان اشكار مي كند كه توسعه لامپوري به عنوان يك شهر جذاب هم براي نفوذ شرق و هم براي نفوذ غرب چه در دوران باستان و چه در دوران مدرن چذابيت داشته است .
لامپوري ابتدا در زمان پادشاهي dvaravati (قرون ششم تا يازدهم) به عنوان يك شهر مهم توسعه يافت زماني كه فرهنگ هندي در اين منطقه رواج يافت .با اين وجود ، تاريخ نگاران باور دارند كه نخستين ساكنان اين شهر يك گروه قومي مرتبط با مون ها با نام لاوا بودند . به همين دليل نام قديم اين شهر نيزla-wo بود . در قرن دهم ميلادي اين شهر تحت سلطه و حاكميت خمرها درآمد و يكي پايتخت هاي دور از مركز اين تمدن تبديل شد . با وجود اين ، برخي بر سر اين كه لاوا پايتختي باشد كه در آن حكمراني براي قرن ها جريان داشته باشند اختلاف نظر دارند . اين شرايط تا زماني كه در قرن يازدهم قدرت به آيوتايا انتقال يافت ؛ ادامه داشت .
سبك بودايي ماهايانه (يكي از دو سنت بزرگ بوديسم ) در لامپوري رواج داشت . اجزا و آثار سبك معماري خمر – هندي در شهر به ويژه در زيارتگاه شيوا (prang khaek ( و برخي ديگر از معابد از جمله فراسي ماهاتات را نيز مي توان مشاهده كرد . در اواخر قرن 13 كه تايلندي ها از شمال مهاجرت كردند ، با خمر ها جنگيدند و استقلال خود را اعلام كردند ، لامپوري توسط پادشاهي تايلند اداره شده است . در سال 1664 ميلادي ؛ شاه ناراي ؛ به عنوان پادشاه آيوتايا ، لامپوري را به عنوان پايتخت دوم انتخاب كرد و در توسعه آن از معماران فرانسوي كمك گرفت . بنابراين معماري لامپوري در زمان شاه ناراي ؛ نيمي تايلندي و نيمي سبك غربي دارد كه در كاخ سلطنتي مي توان اين سبك را مشاهده كرد .
شهر شگفت انگيز لامپوري حالا عناصري از معماران باستان ، مدرن ، شرقي و غربي را در خود نهفته دارد . آثار باقي مانده از كاخ ها و خانه هاي سلطنتي تماما تاريخ دوره هاي مختلف را بازگو مي كند . اين شهر در 155 كيلومتري شمال بانكوك يك شهر تاريخي است . بخش مدرن شهر در حال توسعه است و در بيشتر مساحت شهر سايت هاي تاريخي متعلق به چندين قرن پيش وجود دارد و از آن محافظت مي شود .
در سال هاي اخير لامپوري به عنوان يك شهر تاريخي مورد توجه گردشگران از ساسر جهان قرار گرفته است . اين شهر روزنه اي به تاريخ غني اين كشور مي گشايد . بازديد كنندگاني كه از طريق جاده به اين شهر سفر مي كنند از اين كه توسط يك كيك صورتي غول پيكر عروسي krathميدان ورودي شهر مورد خوشامد گويي قرار مي گيرند حيرت مي كنند . براي آن دسته كه با قطار به اين شهر مي آيند يك چشم انداز تاريخي در معبد phra sri ratana maha tat كه بازمانده مجموعه اي از آثار خمر ها در قرن 12 ميلادي است در نزديكي ايستگاه كوچك قطار را مشاهده مي كنند . ويرانه هاي اين معبد ، تاريخ نفوذ خمر ها آنگكور را در قرن 10 تا 11 يادآوري مي كند . در اين معبد همچنين ميمون هاي فراوان وجود دارد كه مورد احترام هستند و همه ساله جشن هاي بي شماري با حضور اين ميمون ها برپا مي شود.
يك نكته ضروري
هشيار باشيد كه وسايل گران قيمت ؛ گوشواره و گردنبند و دوربين هاي خود را از ميمون هاي لامپوري دور نگه داريد . اين ميمون هاي بازي گوش معروف هستند به سارقان وسايل گردشگراني كه به لامپوري سفر مي كنند . در ايستگاه قطار لامپوري براي آن دسته از گردشگراني كه مايلند چند ساعتي در لامپوري گردش كنند ، جايگاه و امكاناتي براي نگه داري چمندان هايشان تعبيه شده است .
ديدني هاي لامپوري
  • قصر سلطنتي شاه ناراي : قصر سلطنتي شاه ناراي ؛ كه به طور رسمي phra narai ratchaniwe ناميده ميشود در منطقه تاهين قرار گرفته است . در زبان محلي اين منطقه به wang narai معروف است كه در آن جا آثار قديمي و موزه ملي نيز به نمايش در آمده است . شاه ناراي دستور داد تا قصر پادشاهي در سال 1666 در شهر لامپوري ساخته شود . اين جا مكاني بود كه شاه زماني كه به شكار مي رفت در آن اتراق مي كرد ويا مقالات اداري و رسمي را مي پذيرفت . او تا پايان صدارتش و همچنين 9-8 ماه پيش از مرگ پادشاه ؛ اين كاخ به حال خود رها شد . در پايان سلطنت شاه مونكوت دستور داد تا سال جديدي در سال 1856 ساخته شود و پس از آن بود كه اين قصر به نام phra narai ratchaniwet شهرت پيدا كرد . اين قصر همه روزه از ساعت 8:30 صبح تا 4:30 بعدازظهر باز است.تنها در روز دوشنبه ؛ شنبه و تعطيلات عمومي بسته است . هزينه ورود براي گردشگران تايلندي 10 بات و گردشگران خارجي 30 بات است .
  • خانه ويچاين ويچاين wichayen مكاني براي پذيرش مقامات نظامي و سفرا بود كه در جاده اي به همين نام و 300 متر دورتر از كاخ سلطنتي شاه ناراي قرار دارد . اين مكان زماني ساخته شد كه پذيراي سفير و نمايندگان لويي چهاردهم فرانسه در سال 1685 باشد . پس از پايان سلطنت شاه ناراي اين مكان براي اقامت chao phr aya wichayen يا كنستانين فاكلون بود كه حالا همين نام را به خود گرفته است . بازديد از اين خانه تاريخي براي عموم از 7 صبح تا 5 بعداز ظهر آزاد است .هزينه ورود براي گردشگران تايلندي 10 بات و گردشگران خارجي 30 بات است . در تپه منتهي به غرب ايستگاه قطار هاي نزديك معبد فراگران يكي از معروف ترين سايت هاي تاريخي لامپوري با نامphra prang sam yot را مي توانيد ببينيد . اين سايت بر اساس معماري خمر ها كه به هنر بايون (1177 -1230) شهرت دارد ساخته شده است . ساختار معبد با مجسمه هاي ساخته شده از خاك رس تزئين شده است . اين جا در زمان سلطنت شاه ورامان (1181-1214) براي انجام امور مذهبي ساخته شده بود . لاوس كه نام ديگر لامپوري است مكاني مقدس بوده و در دوره هايي زير سلطه كامبوج قرار داشت .
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي آلا پرواز ايرانيان محفوظ مي باشد.