اطلاعات مرتبطی وجود ندارد
بازگشت به صفحه قبل

سوخوتاي سپيده دم شادماني

بدون بازديد از آثار به جا مانده از پادشاهي سوخوتاي ، در شمال جلگه مركزي كه زادگاه ملت تايلند و اولين پايتخت اين سرزمين است ،تور باليكامل نخواهد بود . سوخوتاي به معناي " سپيده دم شادماني " است و در محوطه اي به مساحت 70 كيلومتر مربع بيش از 100 اثر تاريخي شامل كاخ سلطنتي ، معابد بودا ، دروازه هاي شهر ، سد ها ، حوضچه ها و كانال ها ، خندق و حفره هاي به جا مانده از يك امپراطوري به تصوير آمده است . اين جا در سال 1238 ميلادي محلي پرت و دور افتاده در امپراطوري خمرها در آنگكور بود . سرداران تايلندي ارتش خمرها را سرنگون مي كنند و سلسله جديدي را پايه مي گذارند و شاه سي ايندراديتيا به عنوان اولين حاكم مستقل اعلام وجود مي كند . سلسله سوخوتاي به مدت دو قرن 9 پادشاه را به خود ديده است .
پس از آن كه شاه جوان آيوتايا اين منطقه را به دست گرفت سوخوتاي تحت حاكميت شاه رامخامهنگ بزرگ ( 1279-1298 ) گسترش يافت و مرزهاي آن در جنوب تا شبه جزيره مالي و در غرب تا ميانمار توسعه يافت .
او همچنين مذهب بودا را در تايلند فرا گرفت و الفباي تايلندي را ابداع نمود كه در سنگ نبشته هاي منسوب به او ، اين رويداد ثبت شده است . هنر و معماري كه در دوره سوخوتاي شكوفا شده است در نوع خود جذاب و يگانه است . سبك معماري اين دوره در آسيا نفوذ قابل توجهي داشته به طوري كه از خمر تا سريلانكا از آن تاثير پذيرفته اند . سبك مجسمه سازي و تذهيب نما و روش هاي آراستگي معابد يكي از اين تاثيرات بود به ويژه آثار برنزي كه در سبك ساخت بوداي رونده به چشم مي خورد ؛ گوياي اين مطلب است . برخلاف آيوتايا ، مهاجمان خارجي هرگز سوخوتاي را ويران نكردند . در يك تصميم هوشمندانه و تاكتيكي ؛ مردم بسياري از نقاط شهر را خالي كردند. آثار مترو كه سوخوتاي تا قرون هجدهم و نوزدهم در جنگل ها مدفون مانده بود تا زماني كه شاهان چاكري در پايتخت جديد بانكوك تصميم گرفتند گنجينه هاي گمشده را بازيابند و در مكان ها و معابد جديد به كار بگيرند .
اين جا در 450 كيلومتري بانكوك ، شهر سوخوتاي در بالاي تپه اي در كنار بركه نيلوفر در صلح و آرامش است . تصاوير پانوراما و چشم انداز زيباي اين منطقه با آجر هاي قرمز ساختمان ها ستون ها و معابد كه بازتابي در آب ها و بركه هاي اطراف دارد براي هر گردشگري حس خوب و دلپذيري را القا مي كند . در نوامبر هر سال كه ماه كامل مي شود سوخوتاي جايي است كه مردم براي جشن كراتونگ جمع مي شوند و هزاران شمع را روشن كرده و در آب رها مي كنند .
سوخوتاي مدرن حالا يك كمپ عالي دارد كه همراه با رستوران و كافي شاپ هايش ميهمانان را با كيفيتي ممتاز پذيراست تا براي بازديد از آثار تاريخي امكانات لازم فراهم باشد . بازديد از سوخوتاي در صدر فهرست بسياري از جهانگردان و گردشگران دنيا قرار دارد . اين آثار تاريخي نشان مي دهد كه چگونه در گذر زمان ميراث تايلند از هويتي غني و طولاني بهره مند بوده است .
  • كاخ سلطنتي و معبد ماهاتات اين جا قلب روحاني وسياسي سوخوتاي است . جايي كه نخستين شاه ، سلطنت خود را برپا كرد و معبد ماهارات به عنوان محراب مقدس سلطنتي به اين قصر متصل شد . متاسفانه اثر كمي از اين مكان برجاي مانده است . در اين جا مونگكات (راماي چهارم) از لوح مشهور وبي همتاي رمخمهانگ و تاج سلطنتي در سال 1833 رونمايي كرد كه بعدها به بانكوك منتقل شد . تاج هم اكنون در كاخ بزرگ سلطنتي بانكوك و لوح دست نويس در موزه ملي اين كشور قرار دارد. معبد گران قيمت ماهات توسط اولين حاكم آن شاه سي ايندراديتيا در قرن سيزدهم پايه گذاري شد و توسط چهار پادشاه بعدي توسعه پيدا كرد .دورتادور آن را ديواري فراگرفته و 200 زيارتگاه در جاي جاي اين مجموعه به چشم مي خورد . در اين جا آثار بزرگ بودا از سريلانكا به اين معبد آورده شده است . در اين جا همچنين مي توانيد راهبان جالبي را ببينيد كه خود را به طور غير عادي زينت كرده اند و در اطراف نمازخانه ها قدم مي زنند . همچنين بركه هاي سرشار از گل نيلوفر و تنديس عظيم بوداي ايستاده را ببينيد كه به phra attharot معرئف است و نمادي براي سوخوتاي شناخته مي شود .
  • موزه ملي رمخمهانگ ramkhamhaeng اين موزه به اسم حكمران درخشان سوخوتاي نام گذاري شده است . اين موزه مكاني عالي براي يافتن خاستگاه تمدني اين شهر باستاني به شمار مي رود . مجموعه اي بي نظير از آثار سال هاي نخستين قرن بيستم و تصاويري قديمي پيش از بازسازي و ترميم شهر قابل رويت است . همچنين تنديس برنزي بوداي رونده نمونه اي اشكار از خاستگاه اين هنر در اين كشور به شمار مي رود . همچنين هزاران مجسمه بوداي كوچك در اشكال و دوران هاي مختلف و نمونه اي از فرمان سنگي رامخمهانگ (كه اصل آن در موزه ملي بانكوك است ) و متني به زبان تايلندي كه تاريخ سوخوتاي را به جزئيات بازگو مي كند .
  • ياد بود رامخامهانگ كبير در شمال معبد و سايت ماهاتات ، تنديسي از شاه سوخوتاي رامخامهانگ (1318 _ 1278 ) به عنوان نمادي از صلح ، ثبات سياسي و مداراي مذهبي در پادشاهي او و اين كه الفباي تايلندي را فراگير كرد به چشم مي خورد . تنديس برنزي پادشاه كه نشسته است و لوح فرمانش را در دست گرفته است .
  • معبد سي ساواي si sawi در جنوب غربي سايت تاريخي ماهاوات ؛ معبدي با سبك خمر و با تصاوير هندو تزئين شده است كه توسط شاه آنگكور در قرن 12 ميلادي ساخته شد . اين جا سپس به زيارتگاه بودايي تغيير ماهيت دارد و توسط آجرهاي قرمز احاطه شد و سه برج بلند در آن ديده مي شود . اين معبد توسط تنديس اسطوره اي ناگا (نيمي انسان و نيمي پرنده ) تزئين شده است .
  • معبد ترافانگ تونگ traphang thong اين معبد در جزيره اي در ميانه استخر پوشيده از گل هاي نيلوفري با منظره اي زيبا قرار گرفته كه به درياچه طلايي مشهور است .معبدي در قرن 14 به سبك زيلرتگاه هاي سريلانكايي بازسازي شد . اين جا مكاني است كه جشنواره كراتونك نيز در آن برپا مي شود .
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي آلا پرواز ايرانيان محفوظ مي باشد.